top of page

Cik izmaksā izdot grāmatu?

Tie, kas ir sarakstījuši darbu, kuru vēlas izdot grāmatā, saskaras ar jautājumu, cik izmaksās grāmatas izdošana? Uz šo jautājumu atbildi nesniegs pat Google! Iemesls tam ir pavisam vienkāršs – vienas universālas atbildes nav! Tomēr, zinot, cik šis jautājums ir aktuāls visiem potenciālajiem grāmatu izdevējiem, centīsimies sniegt kaut aptuvenu ieskatu par izmaksām.


Vienalga, kādu tirāžu vēlēsieties drukāt vai kāda būs grāmatas tehniskā specifikācija, ir jāņem vērā darba sagatavošanas izmaksas. Tās var iedalīt šādās pozīcijās:

- teksta rediģēšana;

- teksta koriģēšana;

- iekšlapu maketēšana;

- vāka dizaina un noformējuma izstrāde.


Klasiskajā izdevniecības darbā visas šīs pozīcijas ir vienlīdz svarīgas, un grāmata netiek izdota, izlaižot kādu no iepriekš minētajām. Tomēr pašizdoto grāmatu jomā ir pieļaujamas atkāpes un jūs pats nosakāt, vai jums ir nepieciešams kāds no minētajiem pakalpojumiem vai nē. Iemesli nepasūtīt profesionāli veiktu teksta rediģēšanu var būt vairāki. Pirmkārt, ja pats esat pietiekami spēcīgs latviešu valodas gramatikā un stilistikā un varat būt sava teksta rediģētājs un korektors vai ja jums ir tādi draugi vai paziņas, kuri šo darbu var veikt. Tādā gadījumā pieņemam, ka jums šis pakalpojums nebūs vajadzīgs. Otrkārt, jūs grāmatu izdodat tikai personiskai lietošanai vai pavisam šauram lasītāju lokam (ģimenei, draugiem). Treškārt, ņemot vērā šī pakalpojuma izmaksas, jūs nevarat to atļauties. Iespējams, ir vēl citi iemesli, kāpēc šo darbu neveikt, bet uzskaitījām galvenos. Savukārt, ja vēlaties grāmatu izplatīt grāmatu tirdzniecības vietās, veikalos, internetā, tad pavisam noteikti jums teksta rediģēšana būtu nepieciešama.

Teksta rediģēšanas un gramatikas korekcijas izmaksas ir atkarīgas no teksta apjoma (zīmju skaita) un teksta/manuskripta satura un noformējuma kvalitātes. Pieņemot, ka runājam par vienkāršu teksta grāmatu, kas nav uzrakstīta ar nesamērīgi daudzām kļūdām un tās apjoms samaketētā veidā nav lielāks par 150–200 lappusēm A5 formātā (148 × 210 mm), tad jārēķinās ar aptuveni 500–600 EUR. Jāsaka, ka šī arī būs lielākā darba sagatavošanas izmaksu daļa. Bet jāņem vērā, ka redaktora darbs ir ļoti atbildīgs. Mūsu redaktori pilnībā atbild par tekstu, ko tie labojuši un caurskatījuši. Teksta lasīšana notiek vairākas reizes, ar pārtraukumiem, lai pamanītu un novērstu visas gramatiskās kļūdas un arī stila un satura neprecizitātes. Šis darbs aizņem vairākas nedēļas.

Tālāk jau seko darbs ar gatavu “tīro” tekstu, kurš ir izrediģēts, salabots un padarīts ērts un pieņemams lasīšanai. Šo tekstu mēs maketējam grāmatas iekšlapu izskatā – taisām maketu, kāds tas būs redzams jau nodrukātā grāmatā. Šīs izmaksas ir atkarīgas no apjoma un teksta tehniskās sarežģītības. Tās var svārstīties no 150 līdz 350 EUR par grāmatu. Iespējams, ja darbs ir īpaši sarežģīts un apjomīgs, izmaksas var arī pārsniegt šo summu.

Savukārt grāmatas vāka noformējuma izmaksas parasti ir 150–300 EUR. Šī cena arī ir atkarīga no pasūtītāja vēlmēm un prasībām.


Kā redzat, kopējās sagatavošanas izmaksas var svārstīties no 300 EUR (bez redaktora pakalpojumiem) līdz pat summai, kas pārsniedz 1000 EUR.


Kad veikta grāmatas sagatavošana drukāšanai, varam runāt par grāmatas drukas izmaksām. Drukas izmaksas mainīgie lielumi ir šādi:

- tirāža;

- sējuma veids (mīkstie vai cietie vāki);

- lappušu skaits;

- krāsainība;

- izvēlētie materiāli (papīrs, vāka materiāls u.c.);

- pēcapstrāde (var būt vienkārša parasta grāmata vai dizainiski sarežģīta).


Visi šie mainīgie ietekmē grāmatas drukāšanas cenu. Tomēr, apskatot vidējas tirāžas klasisku teksta grāmatu bez krāsainām ilustrācijām, vidējā cena nebūs augstāka par 3,5–5,5 EUR par mīksto vāku sējumu, ja tirāža nebūs mazāka par 50 grāmatām.


Tas nozīmē, ka, drukājot 50 eksemplārus, var iekļauties arī izmaksu summā 175 EUR.


Šoreiz apskatījām tikai to gadījumu, kad klients vēlas nodrukāt grāmatu un visi tās eksemplāri tiek atdoti klientam. Tomēr mūsu izdevniecībā pastāv arī iespēja grāmatas nodot realizācijai grāmatu tirdzniecības vietās. Tas ir maksas pakalpojums, un tā izmaksas ir aptuveni 15% no pārdošanai paredzētās grāmatas pavadzīmes cenas. Izplatīšanas izmaksas mēs piedāvājam atrunāt jau konkrētajā gadījumā, kad zināms gan grāmatas apjoms, gan cena.

Ja klients vēlas jaunizdoto grāmatu reklamēt, tad jāņem vērā arī ar šo pasākumu kopumu saistītās izmaksas. Piemēram, tā var būt reklāma sociālajos tīklos, veikalu iekšējās avīzēs un žurnālos, tie var būt arī reklāmkarogi jeb baneri tirdzniecības vietās, kā arī citas iespējas.


Lai vieglāk būtu orientēties izdevniecības “Sava grāmata” piedāvājumā un lai autors varētu atrast tieši sev piemērotāko grāmatas izdošanas variantu, mēs piedāvājam apskatīt un izvēlēties kādu no mūsu izveidotajiem “Autora komplektiem”, kas katrs atšķiras gan pēc cenas, gan iekļauto pakalpojumu klāsta.


Un, ja vēlaties uzzināt tieši savas grāmatas izdošanas izmaksas, tad droši rakstiet mums uz e-pastu: info@savagramata.lv. Mēs ar lielāko prieku jums palīdzēsim!

Lai veicas, un lai sapņi piepildās!

Cik izmaksā izdot grāmatu?

Comments


bottom of page