top of page

Kā izdot savu grāmatu?

Katrs, kas nodarbojas ar rakstniecību profesionāli vai hobija līmenī, sapņo par dienu, kad redzēs savus sarakstītos tekstus iespiestus grāmatas lappusēs. Pats grūtākais šajā ceļā ir grāmatu tiešām sarakstīt, jo izdošanai mūsdienās vairs nav nepieciešams ne līgums ar izdevniecību, ne liels daudzums finansiālo līdzekļu.


Kas būtu jāzina autoram, kurš vēlas savu darbu izdot grāmatas veidā?


1. Darbs jāiesniedz elektroniskā formātā

Lai darbs ar manuskripta pārveidošanu grāmatai nepieciešamajā drukas formātā veiktos ērti un ātri, tad vēlams, lai autora sarakstītais darbs tiktu iesniegts datorrakstā un elektroniskā formātā (populārākais ir Microsoft Word).


Ja tomēr nav iespēju darbu iesniegt elektroniskā formātā (tas ir rakstīts ar roku), tad mēs piedāvājam arī manuskripta pārrakstīšanu no rokraksta datorrakstā.


2. Jāizlemj, vai grāmatai būs cietie vai mīkstie vāki

Mīksto vāku grāmata būs vieglāka pēc svara, bet cieto vāku grāmata – ilgmūžīgāka. Cieto vāku grāmatām iekšlapas tiek šūtas un tās ir ērtāk lasīt, savukārt grāmatām ar mīkstajiem vākiem tradicionāli izvēlas līmētas iekšlapas. Cieto vāku sējums izmaksā nedaudz dārgāk – aptuveni 1-3 eiro vairāk par katru grāmatas eksemplāru, atkarībā no formāta un tirāžas. Kompromiss starp līmētu mīksto vāku grāmatu un grāmatu cietajos vākos, var būt mīksto vāku grāmata ar šūtām iekšlapām (tā būs izturīgāka), vai cieto vāku grāmata ar PUR līmētām iekšlapām, kas ir īpaši stingra un lētāka par šūtām iekšlapām.


3. Jāizvēlas grāmatas formāts

Izdevniecības “Sava grāmata” speciālistu ieteikums ir izvēlēties kādu no standarta formātiem, lai ietaupītu uz papīra atgriezumiem un tehniskajiem ražošanas procesiem.


Standarta formāti ir šādi:

A6 (105 x 148 mm)

A5 (148 x 210 mm)

B5 (170 x 240 mm)

A4 (210 x 297 mm)


Izdevniecība noteikti palīdzēs ar ieteikumiem par piemērotāko grāmatas formātu, ņemot vērā konkrētā darba specifiku.


4. Jāprecizē, vai grāmatā būs tikai teksts vai arī attēli

Grāmatas ar krāsainiem attēliem (fotogrāfijām, zīmējumiem u.c.) ir būtiski dārgākas par melnbalto druku. Ja šo attēlu nav izteikti daudz un tādējādi grāmatā varat iekļaut tikai dažas krāsainas lappuses, tas noteikti būs lētāk, nekā drukāt krāsainu visu grāmatu.


5. Jāizlemj, cik liela būs grāmatas tirāža

Iespējamas ir gan mazas tirāžas – 20 līdz 50 grāmatas, gan arī lielākas – 300 un 500 grāmatas. Ja grāmatu esat paredzējis lasīšanai tikai draugiem un radiem, tad, iespējams, jums pietiks tikai ar 50 eksemplāriem. Tomēr, ja vēlaties savu grāmatu arī izplatīt veikalos, tad tai vajadzētu plānot vismaz 100 eksemplāru lielu tirāžu.


6. Papildu vāka apstrāde

Lai padarītu jūsu grāmatu vienreizēju un neatkārtojamu, izdevniecība “Sava grāmata” piedāvā vairākus vāka noformēšanas un apdares veidus:

  • Vāks ar zelta vai sudrabu folliju;

  • Spīdīgas UV lakas uzklāšana uz atsevišķiem vāka elementiem;

  • Baltas un vai melnas krāsa druka uz speciāliem auduma tipa materiāliem;

  • Velvet tipa (Soft touch) lamināta pārklājums.

Turklāt visas šīs speciālās vāka apstrādes iespējas ir pieejamas arī mazajām tirāžām.


Lai jūsu grāmatas lasītāji būtu droši, ka saņēmuši pilnīgi jaunu grāmatu, kā arī, lai tās kvalitāte netiktu sabojāta transportējot, mēs piedāvājam ieplēvošanu ar vakuuma plēvotāju. Šādi iesaiņota grāmata līdz gala lasītājam nonāks neatvērta, nesabojāta un būs patīkami to sākt lietot!


Izdevniecība noteikti palīdzēs izstrādāt arī jūsu grāmatas iekšlapu maketu un vāka dizaina noformējumu, sagatavojot to drukai. Grāmatai tiks piešķirts unikāls ISBN kods (svītrkods), kas ļaus jūsu grāmatu atrast arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas katalogā.


Ejot līdzi laikam, mēs saviem autoriem piedāvājam izdot arī savu grāmatu elektroniskās versijas (e-grāmatas), kā arī audio grāmatas.


Izdevniecība “Sava grāmata” piedāvā iespēju izdoto darbu izplatīt arī lielākajos Latvijas grāmatu veikalos, kā arī internetveikalā www.buki.lv.


Jāpiebilst, ka izdevumi par savas grāmatas izdošanu nav tik lieli, kā varētu šķist, ja izvēlas, piemēram, mūsu Izdevīgo autora komplektu, kura izmaksas ir tikai 379 eiro.


Mūsu izdevniecības profesionāļu komanda būs priecīga un pagodināta sadarboties un nodrošinās visaugstāko apkalpošanas līmeni!


Droši rakstiet uz mūsu e-pastu: info@savagramata.lv


Comentarios


bottom of page