top of page

Kā radīt audiogrāmatu

Audio grāmatas ir strauji augoša nozare. Nozares profesionāļi paredz, ka audio grāmatu tirgus pieaugs pat līdz pat 30% gadā periodā līdz 2030. gadam. Straujā moderno tehnoloģiju attīstība veicina šādu produktu rašanos un to popularitāti, it īpaši jauniešu vidū. Klausīšanās darot kādu darbu, ceļojot, braucot transportā ir kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Arī bērnu vecāki priecājas par klausāmgrāmatu pieejamību, jo tādējādi bērniem tiek samazināts ekrāna laiks, kas tiks pavadīts izglītojošāk.


Otrs faktors, kas padara audio grāmatas populārākas, ir pārdošanas platformu pieejamība. Arvien vairāk internetveikalu piedāvā audio grāmatu lejupielādi. Arī Latvijā plašākais grāmatu internetveikals www.buki.lv piedāvā šādu iespēju.


Jūs, kā autors, esat paveicis lielu darbu, rakstot savu grāmatu. Tagad ir pienācis laiks spert nākamo soli un atdzīvināt to ārpus rakstītās lapas! Mēs izdevniecībā radīsim jūsu rakstītā darba audio versiju, ko būs iespējams klausīties visur, kur viens būsiet paņēmis līdzi telefonu (atgādinām, ka audio grāmatas var klausīties jebkurā mūsdienu telefonā).


Izdevniecībā “Sava grāmata” audio grāmatas iespējams izdot trīs dažādos veidos:

  • paša autora ieraksts,

  • grāmata, kas tiek lasīta vienā personā,

  • grāmata, kuru ieraksta vairākas personas.


Pirmais variants ir cenas ziņā izdevīgākais, bet laika ziņā ne mazāk ietilpīgs. Šajā variantā mēs ar autoru vienojamies par laiku, kad studija būs pieejama ierakstiem, un autoram jāierodas studijā, lai veiktu grāmatas lasīšanu.Grāmatu ierakstu studija ir skaņu studija, kas sagatavota ar lieko skaņu izolāciju, kā arī aprīkota ar visu nepieciešamo tehnisko aprīkojumu, lai varētu veikt grāmatas audio ierakstu. Autoram tiek piesaistīts arī tehniskais personāls, kurš palīdz veikt grāmatas ierakstu bez liekas aizķeršanas.

Visticamāk, ka vienā reizē grāmatu ierakstīt nebūs iespējams un ieraksts būs jāturpina vairākas dienas. Šādā situācijā mēs ar autoru vienojamies par ierakstu grafiku, kā arī saskaņojam un rezervējam ieraksta laiku studijā.


Pēc pilna grāmatas ieraksta notiek tā rediģēšana un gatavā audio faila sagatavošana. Audio grāmatas rediģēšanu veic profesionāls darbinieks, kurš apstrādā ierakstītos failus un izveido no tiem vienu kopīgu audio failu. Apstrādes laikā autoram jābūt gatavam, ka var rasties nepieciešamība ierasties studijā uz atkārtotu kādas grāmatas daļas ierakstu. Tas var būt nepieciešams tādēļ, ka ir iespējamas situācijas, kad ieraksts ticis pārtraukts, nav pietiekami skaidrs vai tajā bijuši nelieli lasīšanas traucējumi. Tādēļ jāiegaumē, ka, jo labāk sagatavosieties pirmajai lasīšanai, jo mazāk laika tiks patērēts rediģēšanai, un līdz ar to –mazākas izmaksas grāmatas izveidei.


Noderīgi: Daiļliteratūras darbu ierakstā noderētu uzdošanās par dažādām personībām, fona trokšņi vai citi triki, kas padarītu jūsu audiogrāmatas atmosfēru pēc iespējas autentiskāku.


Kopējais ieraksta laiks un audio grāmatas izveidošana atkarīga no grāmatas apjoma, bet kopumā jārēķinās ar vidēji 4-5 nedēļām.


Otrs variants ir uzticēt audio grāmatas ierakstu profesionālam aktieriem vai aktrisei – viņi ir apguvuši pareizu izrunu, uzsvaru likšanu un nepieciešamās noskaņas veidošanu caur lasāmo tekstu labi nostādītā balsī. Izdevniecība “Sava grāmata” sadarbojas ar “Willa teātris” un piedāvā šī teātra aktieru balss ierakstus. Sadarbības gadījumā jums būs iespēja izvēlēties, lai jūsu grāmatu lasa, piemēram, Inga Alsiņa, Varis Piņķis, u.c.


Trešais variants ir grāmatas ieraksta lasījumu veidot vairākās lomās. Ja grāmatas saturs atbilst šādai iespējai, tad vairāklomu lasījums būs kā ierakstīta raidluga. Šajā gadījumā noteikti būs jāpiestrādā pie lomu sadalījuma un pareizo aktieru izvēles (ņemot vērā katra indivīda balss tembru). Cenas ziņā šis būtu apjomīgākais audio grāmatas ieraksta variants. Toties rezultāts būtu patiešām aizraujoša jūsu stāsta baudīšana!


Atcerieties, ka audio grāmata nenoveco! Tā ir mūžīga un vienreiz ierakstīta, tā vairs nekad nav jāatkārto (pretēji drukātām grāmatām, kurām mēdz būt nepieciešamība tās piedrukāt).


Rakstiet mums uz info@savagramata.lv un mēs jums palīdzēsim realizēt sapni iegūt kvalitatīvu savas grāmatas audio formātu!Comments


bottom of page