top of page

Kā uzrakstīt un izdot grāmatu par savas dzimtas vēsturi


Daudzi cilvēki meklē veidus, kā izstāstīt savas ģimenes vēsturi tā, lai dzimtas stāsti tiktu saglabāti nākamajām paaudzēm.

Labākais veids, kā saglabāt savas ģimenes vēsturi, ir to pierakstīt. Izdodot ģimenes vēsturi grāmatā ir iespējams iemūžināt un saglabāt stāstus, attēlus un ģenealoģijas datus, padarot tos pieejamus citiem ģimenes locekļiem un nākamajām paaudzēm. Apkopota ģimenes vēsture var būt lieliska dāvana jūsu radiniekiem, kā arī brīnišķīgs iemesls visai ģimenei strādāt pie šādas grāmatas kopā!


Kādu soļu veikšana var palīdzēt tikt pie savas dzimtas grāmatas? Lūk, mūsu padomi:


1. Iztēlojieties

Padomājiet par visiem savas ģimenes stāstiem, fotogrāfijām, periodiem, notikumiem, cilvēkiem, dokumentiem un piemiņlietām, ko jūs varētu iekļaut savā dzimtas grāmatā. Nav vienotu noteikumu par to, kā šādai grāmatai vajadzētu izskatīties. Iztēlojieties, ko jūs vēlētos, lai tā par jūsu dzimtu pastāsta!

2. Plānojiet

Apsveriet savas topošās grāmatas apjomu. Ja jums ir darīšana ar tālu pagātni, kas ietver, piemēram, vairāk nekā piecas paaudzes, jums, visticamāk, būs vairāk faktu un dokumentu, bet mazāk stāstu vai attēlu. Ja vēlaties rakstīt par laikaposmu, kas tuvāks tagadnei, jums noteikti būs daudz stāstu un attēlu. Izvēlieties reālistisku vienas grāmatas apjomu. Jūsu dzimtas grāmata var būt, piemēram, kā dokumentu kolekcija un jūsu pētījumu kopsavilkums – tad tā vairāk kalpos vēstures izziņai. Vai arī tā var būt atmiņu grāmata, kas apkopo jūsu radinieku stāstus, kas papildināti ar fotogrāfijām.

Kad esat izlēmis par savas grāmatas apjomu un stilu, apkopojiet un sakārtojiet nepieciešamajā secībā attiecīgos pētījumus, stāstus, fotogrāfijas un citus dokumentus.

3. Radiet

Veidojiet aptuvenu savas grāmatas melnrakstu. Jūsu lasītāji, visdrīzāk, būs jūsu ģimene, draugi un citi tuvi cilvēki. Padomājiet, kas, visticamāk, būtu interesants un svarīgs jūsu lasītājiem?

Rakstiet grāmatas tekstu dokumenta (piemēram, word) formātā. Pēc tam izvēlieties fotoattēlus, ar kuriem vēlaties grāmatu ilustrēt. Ja attēlus nepieciešams skenēt, dariet to pēc iespējas augstākā izšķirtspējā un saglabājiet attēlus tam paredzētā mapē. Saglabājiet tekstu atsevišķi no attēliem un rakstīšanas laikā nemēģiniet jau izveidot grāmatas dizainu. Vienkārši atzīmējiet manuskriptā, kur vēlaties ievietot attēlus, jo, veicot maketēšanu vai veicot labojumus tekstā, arī attēlu novietojums var mainīties. Turklāt vēlāk, veidojot grāmatas maketu, to būs krietni vieglāk darīt, ja attēli un teksts būs atsevišķos failos un katrs sev paredzētajā formātā.

4. Rediģējiet

Profesionāls redaktors var darīt vairāk, nekā tikai izlabot jūsu neuzmanības kļūdas. Redaktors, strādājot ar tekstu, var uzlabot grāmatas kopējo stilu un “skanējumu”. Manuskripta rediģēšana koncentrējas uz gramatikas, pareizrakstības un pieturzīmju pareizību, pilnveidojot arī tā kopējo veidolu.

Atcerieties, ka labojumi nekad netiks veikti bez saskaņošanas ar teksta autoru!

5. Dizains

Kad ir sarakstīts grāmatas manuskripts un izvēlēti izmantojamie attēli, ir laiks ķerties pie grāmatas dizaina izstrādes un maketēšanas. Šie mākslinieciski tehniskie procesi parasti tiek veikti kādā no dizaina izveides programmām. Ja vien pats neesat profesionālis, uzticiet šo darbu jomas ekspertam – maketētājs, pēc jūsu apraksta un iespējām, radīs tieši tādu grāmatas noformējumu, kādu būsiet iztēlojies.

6. Publicējiet

Neviens autors nevar grāmatu izdot viens pats. Jums nepieciešama laba un droša profesionāļu komanda, kas uzklausīs jūsu vēlmes, sniegs vērtīgus padomus un palīdzēs nokļūt līdz kvalitatīvam galarezultātam patīkamā procesā.

Visdrīzāk, ka savas dzimtas grāmatu negribēsiet izdot lielā tirāžā un komerciāli to izplatīt, bet velēsieties nelielu skaitu eksemplāru, ko izdalīt saviem radiem un draugiem. Šādā gadījumā jums noderēs neliela izdevniecība ar pilnu izdevniecības pakalpojumu klāstu.Vairāk par savas dzimtas grāmatas izdošanu aicinām uzzināt, rakstot uz gramatas@savagramata.lv. Sūtiet savas idejas un grāmatas manuskriptu, un kopīgi vienosimies par tālāko grāmatas izdošanas procesu!


Comentarios


bottom of page