top of page

Saruna ar grāmatas "Pasakas pupiņu valodā" autori un izveidotāju Sanitu Tiltiņu-Balodi

- Kā radās ideja par pupiņu valodas grāmatu? Vai kāds pamudināja to realizēt grāmatā, vai tā bija pašas ideja? Kāpēc tieši grāmata?

Patiesībā, šī ideja par grāmatu “Pasakas pupiņu valodā” radās jau manā bērnībā, kad pēc skolas brīvajos brīžos pārrakstīju pasakas un stāstiņus uz pupiņu valodu. Uz ļoti ilgu laiku par to biju piemirsusi, līdz kādā dienā ar manu 11 gadīgo dēlu runājāmies par to, kā es savā bērnībā, 90-tajos gados, pavadīju brīvo laiku, kad par tādu datoru nemaz vēl nenojautu. Stāstīju, kā spēlējām dažādas pagalma spēles ar draugiem un atminējos arī par pupiņu valodu, kuru man bērnībā iemācīja mamma. Pēc šīs sarunas atsaucu atmiņā savu bērnības vēlmi par grāmatu pupiņu valodā. Tas man bija kā pamudinājums, ka nu ir īstais laiks grāmatai pupiņu valodā. Ar vēlmi, lai šī rotaļu valoda nekad netiktu aizmirsta, ķēros pie darba. Iesaistīju arī dēlu, kuram bija uzdevums būt par māksliniecisko bilžu autoru. Tā es rakstīju pasakas, bet puika zīmēja bildes. Viss tika darīts secīgi un pārdomāti.

- Vai kādreiz jau biji kaut ko rakstījusi, vai šis ir Tavs pirmais darbs, kas realizēts grāmatas veidā?

Atkal jau jāatgriežas manā bērnībā. Vispār, jau no brīža, kad es iemācījos rakstīt un lasīt, atminos sevi vienmēr kaut ko lasot, sacerot, rakstot, zīmējot un sapņojot manā slepenajā kladītē. Jau kopš bērnības un vēl šobaltdien esmu liels "grāmatu tārps". Joprojām ļoti daudz lasu, prātoju un turpinu arī sapņot. Man vēl arvien ir saglabājusies manis rakstīta un veidota grāmatiņa – ar 1995. gadā pašas sacerētiem, dzejoļiem, stāstiņiem, pasakām un zīmējumiem. Tā, ka varētu teikt – šī nav mana pirmā grāmata, bet pirmā, kura ir pieejama jebkuram.

- Ar kādām grūtībām, vai šķēršļiem saskāries, kad sāki jau praktiski domāt par grāmatas ideju? Vai arī tādu nebija un viss gāja "pats no sevis"?

Tā kā ikdienā esmu farmācijas uzņēmuma vadītāja, kas prasa daudz enerģijas, dziedu sieviešu korī, aktīvi sportoju, lasu un esmu ļoti ģimeniska, faktiski vienīgais šķērslis man bija laiks. Brīžos, kad tas tika atrasts, tad rakstīšana gāja ļoti raiti, jo man bija pilnīgi skaidrs tas, ko vēlos grāmatā un kādu vēlos grāmatu. Nav noslēpums, ka visu dizainiski salikt kopā un nonākt līdz grāmatas maketam un galarezultātam, es uzticēju izdevniecības “Sava grāmata” profesionālajai komandai. Bez tās grāmata nevarētu “piedzimt” tādā formātā, kādā viņa ir tapusi.

- Kas ir tas, ko iesaki jaunajiem autoriem - kā izdot savu grāmatu, ja nav pieredzes un jādara viss no "0"? Iesaku rakstīt ko tādu, kas ir atšķirīgs un interesi raisošs, bet ne tikai sev, arī pārējiem. Ir jābūt kritiskam pret sevi, tai pat laikā, svarīgi ir nekautrēties un noticēt sev. Vēlams autoram skaidri apzināt arī kas būs grāmatas mērķauditorija.

Nākamais, ir jāsaprot vai ir brīvi līdzekļi un grāmatu autors izdos pats, jeb ar savas grāmatas manuskriptu vai aprakstu dosies uz kādu no izdevniecībām. Katrā gadījumā, nekas nav neiespējams, lai arī brīdis, no idejas par grāmatu, līdz galarezultātam, var būt gana ilgs un laikietilpīgs. Jāsaprot, ka ir ne tikai jāuzraksta grāmatas teksts, bet arī literāri jārediģē, jāizveido grāmatas dizains un makets. Bet arī tas nav sarežģīti un no tā nevajag nobīties, jo pārējo izdarīs profesionāļi, kuri ar to nodarbojas diendienā. Kā jau iepriekš minēju, mana atbalsta komanda bija izdevniecība “Sava grāmata” un es personīgi noteikti varu ieteikt šo izdevniecību, ja kāds izlems izdot grāmatu pats.

- Kā veicas ar grāmatas izplatīšanu, reklamēšanu? Vai arī cietiem iesaki pašiem aktīvi iesaistīties šajā darbā? Kā jaunajiem autoriem to labāk darīt?

Grāmata “Pasakas pupiņu valodā” kopš pirmās iznākšanas dienas ir ieguvusi ļoti strauju un ātru popularitāti un jau šobrīd to var iegādāties Globuss un Jāņa Rozes grāmatnīcās visā Latvijā. Tā kā šī ir vienīgā šāda veida grāmata, kas ir pupiņu valodā, tad cilvēki iesaka to viens otram un informācija ātri izplatās no mutes mutē. Grāmatai ir arī sava mājaslapa www.pasakaspupinuvaloda.lv un facebook lapa, kurā informēju par aktuālajiem jaunumiem, pasākumiem un aktivitātēm. Katrā gadījumā, es noteikti iesaku arī pašam autoram aktīvi iesaistīties grāmatas popularizēšanā, runāt par grāmatu, atdzīvināt to, parādīt, ka tāda grāmata ir utt., ja tā ir uzrakstīta plašākai sabiedrībai. Un kur vēl labāk to var izdarīt, ja ne sociālajos tīklos!

- kādi ir nākotnes plāni - kādas grāmatas, par ko, kādas tēmas? Vai turpināsi bērnu grāmatu izdošanu?

Pasaku grāmata pupiņu valodā ir mana pirmā grāmata no projekta “Citāda grāmata”. Esmu paredzējusi izdot šajā sērijā kopumā trīs grāmatas un šobrīd strādāju pie nākamās grāmatas, kura arī būs tikpat jautra, krāsaina, aizraujoša un smieklīga kā “Pasakas pupiņu valodā”.


Comentários


bottom of page