top of page

Ekspresintervija ar "3 minūtes" autori Vinetu Ivanovsku


Kā radās doma par rakstīšanu? Vai tam ir kāda vēsture vai iemesls?

Rakstīt sāku jau 8. klasē. Jo fantāzija man darbojās kopš sevi atceros. Bija arī tā, ka centos atteikties no rakstīšanas, bet tomēr nespēju tam pretoties. Vēlme rakstīt bija stiprāka. Personīgi man, grāmatas stāsts atnāk sapņa formā - kā vēstījums. Tas var atkārtoties vairākas reizes, līdz to uzliek uz papīra. Apmēram tā arī rodas grāmatas sižets.


Cik ilgā laikā tapa jaunā grāmata "3 minūtes"?

Grāmatu "3 minūtes” sāku rakstīt 2020. gada martā, bet maijā jau tika pārrakstīta datorā. Pēc tam sagatavoju un sakārtoju manuskriptu. Šo grāmatu rakstīt bija ļoti viegli. Teksts plūda raiti un nesagādāja grūtības.


No kurienes ņemat ideju grāmatas stāstam? Vai ir kādi gadījumi no reālās dzīves, vai viss ir tikai iedomu radīts?

Rakstīšanai man vajag mūziku, kas ir īpaši atlasīta. Tā palīdz idejai tikt uzliktai uz papīra. Kad sižets galvā ir radies, tad atliek ķerties pie darba - rakstīt.

Protams, katrā grāmatā ir kaut kas no piedzīvotā, pašas izjustā. Tas ir pārveidots vēstījums, kas atnāk kā sapnis, līdz ar to - it kā rakstu zināmo, bet tajā pašā laikā, grāmatas varoņos, tas parādās kā jaunas, citādākas sajūtas.


Jaunajiem autoriem bieži ir bail uzrakstīto izdot. Man arī bija bail. Paniski bail. Nebiju pārliecināta. Un spert pirmo soli ir sarežģīti. Ir jāpārvar baiļu izjūtas. Tikt "savai sienai" cauri, izlauzties no baiļu apsēstības.

Ak jā, nu rakstot, man vajag mieru. Un mūziku. Tad varu rakstot pavadīt desmit stundas no vietas.


Kā meklējāt izdevēju, vai apsvērāt citas iespējas? Kas būtu jāzina tiem, kas arī vēlas savu darbu izdot un darītu to pirmo reizi?

Esmu droša, ka turpināšu izdod izdevniecībā "Sava Grāmata", jo esmu ļoti apmierināta ar sadarbību un rezultātu. Kad nezināju, kur savas grāmatas izdot, tad meklēju populārākās izdevniecības, skatījos reitingus. Jo bija svarīgi, lai izdevniecībai ir pieredze, lai viņai uzticas, lai ir labas atsauksmes.

Jaunajiem autoriem iesaku arī iekrāt naudu. Izdot savu grāmatu maksā un ar izmaksām jārēķinās. Tāpat jāapzinās savas vēlmes – kādu grāmatu vēlaties, kādai tai jāizskatās vizuāli, jāpadomā par tirāžu, jāapsver doma par izplātīšanu (vai to vispār gribēsiet darīt). Kā arī jābūt pārliecinātam par sevi. Tad viss izdosies!


Kādi plāni ir par nākotni, vai ir idejas arī par jaunas grāmatas rakstīšanu un izdošanu?

Jā, man ir gatavs jau ceturtais manuskripts, kā arī tāda maza sadarbība ar Jans Ikes (Jānis Luciņš ) un to iesniegšu savā izdevniecībā "Sava Grāmata”, bet mazliet vēlāk. Visam savs laiks un vieta.


Kas ir tas, ko iesakāt jaunajiem autoriem - kā izdot savu grāmatu, ja nav pieredzes? Ko darīt, ja jaunie autori ir sarakstījuši grāmatu, bet "baidās" to izdot (nav droši, nezina ko darīt, baidās no kritikas, utt)?

Jaunajiem autoriem vēlu veiksmi, drosmi un nebaidīties no kritikas. Tas nekas, ka nav pieredzes. Bet pirmo grāmatu ieteiktu nedrukāt lielā tirāžā. Protams, ja nav pārliecības, ka tirāžu izpirks. Vajag padomāt par aptuveno cilvēku skaitu, zināt savus potenciālos lasītājus savai grāmatai. Viss jāsāk pamazām. Labāk spert mazākus soļus un lielāku tirāžu vienmēr var piedrukāt atkārtoti.

Saku milzum lielo paldies "Sava Grāmata", it īpaši Atim Baumanim!


Comments


bottom of page