top of page

Grāmatu iekšlapu maketēšana un vāka izveide

Grāmatu iekšlapu maketēšana un vāka izveide ir viens no izdevniecības “Sava grāmata” piedāvātajiem pakalpojumiem. Izdevniecībā esam izstrādājuši vairāk nekā 300 dažādus grāmatu maketus un vākus, tāpēc mūsu datormākslinieku komanda tiks galā ar jebkuru izaicinājumu, lai grāmatas makets un vizuālais noformējums būtu unikāls, interesants, moderns, glīts un potenciālo lasītāju uzrunājošs. Ja arī jūs vēlaties izdot savu grāmatu, lasiet, kādi faktori jāņem vērā brīdī, kad tiek veikta grāmatas maketa izveide.


“Neskati vīru no cepures” – teiciens, kas grāmatu pasaulē mēdz nestrādāt


Nav noslēpums, ka bieži pirmais viedoklis par grāmatu ir atkarīgs no tā, kāds ir grāmatas vāka dizains. Savukārt, grāmatu paņemot rokās un šķirstot – no iekšlapu noformējuma. Par grāmatas saturu varam spriest tikai tad, kad esam to izlasījuši, bet par vāku viedoklis rodas momentā – patīk vai ne. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai gan iekšlapu makets, gan grāmatas vāka noformējums ir veidoti profesionāli un, to darot, ir ņemti vērā visi svarīgie pareiza maketa izstrādes faktori.


Septiņi jautājumi, uz kuriem jāatbild, pirms tiek veikta grāmatu iekšlapu maketēšana un vāka izveide


Autoram iesniedzot grāmatas pasūtījumu “Sava grāmata” izdevniecībā, mēs centīsimies rast atbildes uz šādiem jautājumiem:


1. jautājums: Kāds ir grāmatas saturs, un kādai auditorijai tā domāta?

Mūsu mākslinieki noteikti zinās, kādam jāizskatās trillera grāmatas vākam un kādai jābūt dzejas grāmatai. Tas, kas derēs fantastikas un šausmu grāmatas noformējumā, noteikti nepiestāvēs memuāru vai atmiņu grāmatai, un otrādi. Tāpēc grāmatu iekšlapu maketēšana un vāka izveide ir jāpielāgo katrai grāmatai individuāli.


2. jautājums: Kāds būs grāmatas formāts?

Pirms ķerties pie darba, mēs noteikti vienosimies ar autoru par grāmatas formātu. Ir liela nozīme, kā grāmatu veidot – kā tā izskatīsies un kāds izmērs ir piemērots konkrētajai grāmatai.


3. jautājums: Kādu fontu grāmatā izmantosim?

Grāmatu iekšlapu maketēšana un vāka izveide nav iedomājama bez mākslinieka izvēlēta fonta. Mūsdienās fontu izvēle ir milzīga (to ir vairāki tūkstoši). Mēs zināsim, kādu fontu piedāvāt, un kurš no tiem izskatīsies vislabāk tieši jūsu grāmatai. Fonta izvēle ir svarīga ne tikai iekšlapās, bet arī vāka noformējumā. Mūsdienās augstvērtīgu vāku noformējumu galvenā sastāvdaļa ir tieši fonta izvēle grāmatas nosaukumā un autora vāka attēlojumā.


4. jautājums: kā fontu iestrādāsim grāmatas tekstā?

Kad ir atrasts īstais fonts, nākamais solis ir tā pareiza iestrāde grāmatas tekstā. Nav vienota standarta, pēc kura tiek veidotas grāmatas. Katrai grāmatai fonta iestrāde jāveic individuāli. Ir jānosaka pareizais fonta izmērs, attālumi starp rindām, rindu izlīdzinājums, attālumi līdz lapas malām, utt. Šajā brīdī mēs skatāmies un domājam, vai tekstu papildināt ar kādiem grafiskiem un vizuāliem elementiem (piemēram, lieliem nodaļu sākuma burtiem vai nelieliem ornamentiem pie lappušu numerācijas).


5. jautājums: vai grāmatā būs fotogrāfijas vai attēli?

Ja grāmatā tiek izmantotas fotogrāfijas vai attēli, to atrašanās vieta un izskats tiek noteikts maketēšanas laikā. Mūsu mākslinieki piedāvās labākos risinājumus, ņemot vērā gan bilžu kvalitāti, gan to svarīgumu. Ir attēli, kas tiek likti lielāki, lai izceltu to kvalitāti vai saturu. Ir attēli, kas tiek izmantoti tikai skaidrojumiem vai teksta papildināšanai, un to izmērs nav būtisks. Visas šīs lietas tiek noteiktas un iestrādātas maketā, sadarbojoties ar pašu autoru vai pasūtītāju.


6. jautājums: kāds būs grāmatas vāka dizains?

Veidojot vāka noformējumu, mēs varam piedāvāt visas moderno tehnoloģiju iespējas, kas pieejamas mūsdienīgā grāmatu vāku drukā. Ir dažādi materiāli, kurus izmantot vāka iesiešanā; ir iespējama dobspiede vai kongrēvs, lai radītu reljefu vāka dizainam. Varam piedāvāt 3D UV laku, kas tiek uzklāta uz atsevišķiem vāka noformējuma elementiem. Mūsu rīcībā ir gandrīz neierobežota krāsaino foliju izvēle, kas karstspiedes metodē var tikt uzspiesta uz vāka.

 

Dažām grāmatām ļoti piemērota būs iekšlapu bloka malu apdruka. Šādas grāmatas izcelsies starp pārējām gan grāmatnīcās, gan lasītāju grāmatplauktos. Kā jau iepriekš minēts, vāku dizainā un to pēcapstrādē mūsu iespējas ir vienas no plašākajām un gandrīz bez ierobežojumiem. Pie tam tas ir attiecināms gan uz lielajām tirāžām, gan grāmatām, kas jādrukā tikai desmitos vai pāris simtos.


7. jautājums: vai grāmata tiks izdota arī elektroniskā formātā?

Ja autors vēlas savu grāmatu izdot arī elektroniskās grāmatas formātā (e-grāmata), ir ļoti svarīgi to ņemt vērā jau pašā sākumā, pirms tiek veikta grāmatas sagatavošana drukai. Ir daudzas tehniskas nianses, kas jāņem vērā, lai e-grāmata darbotos pilnvērtīgi.Augstāk minētie nav visi, bet tikai daži no svarīgākajiem aspektiem, ko vēlams pārdomāt, uzsākot darbu pie grāmatas izdošanas. Mums ir liels prieks kopā ar autoru domāt un strādāt pie tā, lai grāmatas iekšlapu maketēšana un vāka izveide, kā arī druka pārvērstos patiešām lieliskā sapņa realizācijā.

 

Daudzas lietas var pārrunāt attālināti vai vienoties par tām e-pastā, bet mēs, “Sava grāmata” izdevniecība, vienmēr būsim priecīgi sagaidīt un klātienē tikties ar autoru mūsu birojā Cēsīs, Raiņa ielā 25. Jaukās un mājīgās telpās pārrunāsim ne tikai grāmatas drukas tehniskās lietas un apskatīsim plašo paraugu klāstu, bet arī vienosimies par drukāto grāmatu uzglabāšanu, nogādāšanu veikalos, reklāmu un daudziem citiem būtiskiem jautājumiem!

Comentarios


bottom of page