top of page

Kā tapa grāmata...

Šis ir ļoti labs piemērs tam, kā gandrīz pazudušai grāmatai tiek dota iespēja atdzimt no jauna!


Viss, kas saglabājies no pirmās grāmatas bija - A4 izmēra melnbaltas kopijas ar grāmatas lappušu atvērumu. Diemžēl, pašu grāmatu atrast vairs nebija iespējams. Varbūt, ka kāda kopija glabājas kādā privātmājā, bet publiski pieejama tā vairs nebija. Arī autora radiniekiem nebija nekādu iespēju pie tās tikt.

Ar šādām melnbaltām izdrukām viņi nesamierinājās un nolēma grāmatu radīt no jauna. Tā arī nonācām pie pasūtījuma, kur teksts bija jāpārraksta, jāizrediģē un jāsaliek no jauna maketā. Bijā jāizdomā vāka noformējums un jānodrukā prasītais eksemplāru skaits.

Kamēr teksts tika pārskenēts un daļēji pārrakstīts, tikmēr ar pasūtītāju vienojāmies par grāmatas drukas specifikāciju. Vajadzēja saprast kādos vākos, kādā izmērā, uz kāda papīra grāmatu drukāsim. Par optimālu atradām tā saucamo B5 formātu (170 x 240 mm), kas ir nedaudz lielāks par klasisko A5, bet nav tik liels kā A4.


Tā kā grāmatai bija vēsturiska nozīme un bija vēlme to saglabāt nākamajām paaudzēm, tad par iesējuma veidu arī bija viegli vienoties – bija skaidrs, ka grāmatai jābūt cietajos vākos un ar šūtām iekšlapām. Vienojāmies arī par dažām iekšlapu noformējuma niansēm – kādu taisīt titullapu, ko rakstīt ievadā, fonta izmērs un stils, u.c.


Ilgākais laiks aizgāja tieši uz grāmatas pārnešanu elektroniskā formātā. Jo, laigan, pastāv dažādas programmas, kas skenētu tekstu pārveido teksta formātā, tomēr šajā gadījumā tas daudz nepalīdzēja. Grāmatas kopijas bija diezgan nekvalitatīvas un kopētais teksts daudzviet datora programmai nesaprotams. Rezultātā, grāmata tik un tā bija jāpārraksta ar roku, kas arī tika veikts.


Pasūtījtāja vēlme bija saglabāt tekstu 1:1 kā oriģinālā, bet pārrakstot tekstu, nevarējām būt droši, ka nav ieviesusies kāda gramatikas vai pareizrakstības kļūda, tāpēc viss pārrakstītais teksts tika dots uz korektūru. Rezultātā, mums bija tā saucamais “tīrais” materiāls, ko varējām jau dot maketētājai maketa taisīšanai.Viss šis darbs – teksta skenēšana, pārrakstīšana un korektūra aizņēma apt 4 nedēļas.


Tagad varējām taisīt maketu un nobeigt darbu pie vāka dizaina. Vāka noformējumam piedāvājām vairākus variantus un kopā ar pasūtītāju vienojāmies par labāko. Tas tika precizēts, nedaudz uzlabots un nobeigts tā, ka visiem bija gandarījums par to. Zinot lappušu skaitu grāmatā, varējām precīzi aprēķināt vāka muguriņas platumu. Tas tad bija pēdējais, kas nepieciešams, lai vāku pabeigtu un saskaņotu ar pasūtītāju. Kad gan iekšlapas gan vāks tika apstiprināts, tad varējām grāmatas laist uz ražošanu.


Mūsdienās grāmatu druka nelielās tirāžās nav problēma. Modernās tehnoloģijas ļauj nodrukāt tieši tik, cik nepieciešams, nepārmaksājot par tirāžu, kas nevienam nav vajadzīga, bet tikai rada iedomātu ekonomiju uz grāmatas pašizmaksu. Nelielo tirāžu druka ir videi draudzīga, jo ražojot tikai nepieciešamo daudzumu mēs nepārtērējam resursus, kas vajadzīgi lielo daudzumu ražošanai, pārvadāšanai, uzglabāšanai, utt. Diemžēl, dzenoties pēc zemākas pašizmaksas, bieži grāmatas tiek drukātas neadekvātos apmēros, kuras pēc tam gadiem guļ noliktavās un beigās nodotas makulatūrā...


Viss sākas ar grāmatas druku. Šeit dzimst grāmata. Vēlāk iekšlapas tiek locītas, šūtas un gatavotas bloka ievākošanai.


Līdzīgi ir ar vāku – tas tiek nodrukāts, sagriezts un aplīmēts ap kartona loksnēm. Viss šis ir lielā mērā roku darbs, kas ļauj grāmatas veidot ļoti individuālas un atbilstoši katra pasūtītāja personīgajām vēlmēm. Arī mūsu gadījumā, izvēlējāmies grāmatu vāku veidot trīsdaļīgu – muguriņas daļā iestrādājot citu materiālu. Izmantojām īpaši grāmatu vākiem paredzētu materiālu - Silktouch Nuba (Sin9068) no Winter sērijas.


Kad grāmatu vāki bija pabeigti un iekšlapu bloki sagatavoti, tad atlika pēdējais – grāmatu ievākošana. Pēc šī procesa grāmatas tiek liktas presē un vēlāk atstātas aklimatizēties. Pēc tam jau informējam pasūtītāju, ka grāmatas gatavas un vienojamies par piegādi.Ja arī jums ir kāda grāmata, kas pagaidām vēl ir tikai rokrakstā, tad droši dodiet mums ziņu un mēs parūpēsimies, lai tā tiek nodrukāta un darītu prieku gan Jums gan citiem saviem lasītājiem!

Comments


bottom of page