top of page

9 ieteikumi pirms sāc rakstīt romānuRomāna rakstīšana var šķist ilgs un nebeidzams process. Tev ir neskaitāmi daudz domu un ideju, bet tiklīdz sāc tās rakstīt, parādās apjukums un šķiet, ka pazūd kontrole. Nesatraucies! Tā ir normāla parādība, it īpaši, ja raksti savu pirmo darbu.

Kā izbēgt no apjukuma rakstot romānu? Kā saglabāt mieru un valdīt par rakstīšanu pirms rakstīšana valda pār tevi? Esam apkopojuši deviņus ieteikumus, kā vislabāk sagatavoties pirms sāc rakstīt romānu!

 

1. Nosaki beigu datumu.

Konkrēts termiņš ir pirmā lieta, kas ir būtiska rakstīšanā. Tas var šķist pretrunā ar to, ka rakstniecība ir radošs process un to nevar ierobežot vai pakārtot termiņiem, taču termiņi tev palīdzēs saņemties brīžos, kad liekas, ka nav iedvesmas vai nepietiek laika pieķerties rakstīšanai. Ja nenoliksi beigu datumu, tad rakstīšana var ievilkties! Mūžīgi gribot pielikt vēl ko klāt, tev nekad neliksies, ka darbs ir pabeigts. Nosaki termiņu un dari visu, lai tajā iekļautos! Atceries izvēlēties reālistisku, bet motivējošu datumu!


2. Sagatavojies pirms rakstīšanas.

Ne visi var apsēsties un sākt rakstīt. Ja tā vari, tad lieliski, bet iespējams tev palīdzēs pirms rakstīšanas izveidot nelielu 1-2 lapaspušu kopsavilkumu par to, ko vēlies pateikt. Papildus pieraksti ātrās idejas, kas varētu notikt tavā romānā un, kad pienāks īstais laiks, tu jutīsi, kur tās labāk iederas.


3. Pazīsti savus varoņus.

Kas ir tava romāna varoņi? Kāda ir viņu pagātne? Kādas rakstura īpašības viņiem piemīt? Kā viņi izskatās? Kādu lomu viņi spēlē tavā romānā? Pirms sāc rakstīt, rūpīgi to noskaidro! Izveido katra tēla detalizētu aprakstu, vislabāk – vizualizē! Tā tu vienmēr zināsi, kā katrs tēls katrā situācijā rīkosies un izskatīsies!


4. Izmanto labākos rīkus.

Rakstīšanai jābūt ērtai, tādēļ atrodi labākos rīkus, kas to nodrošinās! Vai tā ir ērta klade un pildspalva vai dators – izvēlies to, kas tev nesagādās papildus rūpes rakstīšanas laikā. Varbūt tas ir klasiskais Word vai kāda jauna programma? Pirms rakstīšanas pārliecinies, ka tavs romāns tajā būs ērti rakstāms, labojams un pārlasāms!


5. Ieplāno rakstīšanai laiku.

Aizbildinājums “man nav laika” rakstīšanā neder! Ieplāno tam laiku katru dienu! Raksti kaut vienu rindkopu, jo tici vai nē – tā tevi ved tuvāk gatavam romānam!


6. RAKSTI!

Ir dienas, kad liekas, ka nav iedvesma? Ir dienas, kad liekas, ka nekas nesanāk? Nekas! RAKSTI! Ja vajadzēs, tu varēsi labot pēc tam, bet nesteidzies ar spriedumu! Var izrādīties, ka “neomā” un “neiedvesmā” tu uzraksti, ko tādu, kas piešķirs tavam romānam papildus odziņu! Garstāvokļa maiņas tikai izkrāso tavu darbu.


7. Raksti ātri.

Ja reiz esi sācis rakstīt, tad dari to ātri. Kā saka par cilvēkiem – kas uz mēles, tas laukā – tā dari arī rakstot romānu. Nepārdomā katru teikumu neskaitāmas reizes, pilnveidot darbu tu varēsi pārlasot! Ne velti bieži vien pie mums atnāk ātrās, it kā neloģiskās, domas – tajās ir vērtība!


8. Ņem radošos pārtraukumus.

Kas tev palīdz domāt? Skriešana? Gleznošana? Pastaiga pa parku? Ēst gatavošana? Nepamet malā tās nodarbes, kas tevi iedvesmo vai relaksē! Darbības maiņa ir viena no veiksmes atslēgām veicot jebkuru darbu.


9. Pabeidz!

Veiksmīga romāna noslēpums?! Ja tas ir pabeigts! Neļaujies slinkumam, neļaujies domām, ka tajā kaut kas pietrūkst, neapstājies pie pirmajiem šķēršļiem! Ne velti tu sāki rakstīt romānu! Saglabā šo vēlmi un degsmi un pabeidz to! Kļūsti par, iespējams, nākamā bestsellera autoru!

Lai izdodas!

Comments


bottom of page