top of page

Kā noris grāmatas izdošanas process


Ikvienam autoram, kurš sarakstījis grāmatu, ir svarīgi zināt, kā to izdot. Ja jums ir ideja un sapnis par savu grāmatu, tad būtu ļoti noderīgi zināt, kā manuskriptu no datora ekrāna pārvērst fiziskas grāmatas formātā.


Šajā ierakstā mēs dalīsimies ar informāciju par pamata procesiem, caur kuriem visbiežāk iziet katrs no mūsu klientiem. Katrs klients pats izvēlas, kuri procesi ir nepieciešami viņa darbam, tomēr lielākoties tie ir vieni un tie paši, jo kopējais mērķis vienmēr ir radīt kvalitatīvu un skaistu grāmatu. Mēs palīdzam ikvienam autoram katrā viņa grāmatas izdošanas solī, konsultējot, atbalstot un regulāri sniedzot ieskatu teju visos darbības procesos.


1. Grāmatas manuskripts


Šis ir pats pirmais nosacījums, lai varētu tapt grāmata – jābūt sarakstītam tās manuskriptam. Manuskripts nozīmē jebkādu (dzeja, proza, pieredzes stāsti u.c.) autora sarakstītu tekstu, klasiski Word formātā. Manuskripts ir galvenais materiāls, kas ļauj sākt darbu ar izdevniecību un saprast, kādi procesi nepieciešami tā apstrādei.


2. Tehnisko parametru izvēle

  • Cietie vai mīkstie vāki.

  • Grāmatas formāts/izmērs.

  • Melnbaltas vai krāsainas iekšlapas, to biezums.

  • Šūtas vai līmētas iekšlapas.

  • Grāmatas tirāža.

Papildus iespējams izvēlēties tādus grāmatu izgreznojošus elementus kā, piemēram folijspiede, kongrievs, UV laka un grāmatzīmes lenta.

(Plašāk par tehniskajiem parametriem lasiet šeit.)


3. Teksta rediģēšana un korektūra


Šis ir ļoti svarīgs nosacījums, lai grāmatas teksts būtu kvalitatīvs ne tikai satura, bet arī izpildījuma ziņā. Lai arī cik rūpīgi jūs būtu sarakstījuši savu manuskriptu, redaktors to var vēl vairāk uzlabot. Svarīgi atzīmēt, ka rediģēšanu un korektūru iespējams veikt gan kopā, gan izvēloties tikai vienu no tām.


Korektūra – korektors veic darbu lielākoties ar neuzmanības, interpunkcijas un ortogrāfijas kļūdām. Korektors saliks jūsu tekstā izlaistās pieturzīmes, izņems liekās, izlabos aizmirstās garumzīmes un tamlīdzīgi; kopumā – izveidos pilnīgu jūsu teksta tehnisko pusi.


Rediģēšana – redaktors ar jūsu tekstu strādās jau padziļinātāk. Rūpīgi to lasot, redaktors veiks stila kļūdu labošanu, izvērtēs teikumu uzbūvi pēc to nozīmes un kopumā darīs jūsu tekstu skaidri un ērti lasāmu. Redaktors būs cilvēks, kas uz jūsu grāmatu paskatīsies “no malas” un, kā zināms, tas ļoti bieži noder, jo autoram, ilgstoši strādājot ar savu darbu, var būt grūtības to novērtēt objektīvi.


Jāatzīmē, ka neviens teksta labojums nenotiek bez saskaņošanas ar tā autoru. Kad redaktors un korektors ir beiguši savu darbu, visi tā labojumi ir redzami, līdz ar to autors var novērtēt, kurus labojumus viņš atbalsta un kurus, varbūt, tomēr nevēlas veikt.


4. Grāmatas iekšlapu makets un sagatavošana drukai


Šī ir pati svarīgākā sadaļa, lai grāmata vispār varētu tikt nodrukāta un bez tās nav iespējams nevienas grāmatas izdošanas process. Maketētājs, pēc klienta vēlmēm, noformatēs tekstu, apstrādās attēlus, ja tādi būs, un saliks to visu kopā nepieciešamajā formātā. Maketētājs nodrošinās, lai grāmata, atbilstoši poligrāfijas prasībām, būtu pilnībā sagatavota drukai, ievērojot visus nepieciešamos tipogrāfijas parametrus. Maketētājs arī veidos grāmatu vizuāli pievilcīgu un izstrādās tās dizainu atbilstoši klienta velmēm.


5. Grāmatas vāka dizains un maketa izstrāde


Nevar noliegt, ka grāmatas vāka dizains ir ļoti svarīgs elements, jo tieši to topošais lasītājs redz pašu pirmo. To, turot rokās savu grāmatu pašu pirmo reizi, novērtēs grāmatas autors un viss grāmatas saturs asociēsies ar vāka krāsām un sajūtām, ko tas radījis. Dizainers/maketētājs izveidos grāmatas vāku pēc klienta vēlmēm un klients redzēs gan izstrādātā maketa paraugu, gan gala variantu. Tāpat kā ar iekšlapām, vāks tiks sagatavots atbilstoši visām nepieciešamajām drukas prasībām.


6. Grāmatas druka – fizisko kopiju izgatavošana


Kad ir gatavs gan grāmatas iekšlapu, gan vāka makets, tas tiek saskaņots ar klientu un nodots drukai.


Noteikti jāpiebilst, ka visi grāmatas izdošanas procesi regulāri tiek saskaņoti ar klientu, tādējādi ļaujot viņam pilnība piedalīties savas grāmatas tapšanas procesā un sekot līdzi, kā tā, soli pa solītim, top. Klients pats izvēlas, kā izskatīsies viņa grāmatas vāks, ļaujot mūsu dizaineriem to izgatavot. Tāpat klients arī izvēlas iekšlapu maketa dizainu un vismaz divas reizes pirms grāmatu drukas, savā e-pastā saņem failus komentēšanai un apstiprināšanai. Atkarībā no dažādiem aspektiem, grāmata, no tās maketa iesniegšanas brīža, ir gatava vidēji astoņu nedēļu laikā.Vai jums palika vel kādi neatbildēti jautājumi par to, kā noris savas grāmatas izdošanas process? Ja tā, rakstiet uz gramatas@savagramata.lv un mēs priecāsimies palīdzēt!

Comentarios


bottom of page