top of page

Tehnisko parametru izvēle jūsu grāmatas izdošanai

Turpinot tēmu par to, kā noris grāmatu izdošanas process, pastāstīsim par grāmatas tehnisko parametru izvēli.


Iesākot darbu ar jaunu grāmatu tieši šie faktori ir nozīmīgākie, lai saprastu, kā grāmata izskatīsies un kā veidosies tās izmaksas. Grāmatas vāki, izmērs, iekšlapu skaits – šie un vēl citi aspekti ir primāri, ķeroties klāt savas grāmatas izdošanas procesam.


Tālāk apskatīsim, kādi ir grāmatas izdošanas tehniskie parametri un kā izvēlēties, kuri no tiem būtu piemērotākie tieši jūsu grāmatai.


1. Cietie vai mīkstie vāki


No vāka izvēles pamatā būs atkarīga grāmatas ilgmūžība, bet vāki arī radīs kopējo sajūtu par grāmatu, kā arī noteiks tās lasīšanas ērtumu. Jāatzīst gan, ka kādam ērtāka šķiet grāmata mīkstajos vākos, bet kādam, tieši otrādi, cietajos. Tas nozīmē, ka vāku izvēlei jābūt pilnībā autora ziņā, tomēr gadījumos, kad grāmatai paredzēta liela noslodze, bieža un ilgstoša lietošana, mēs iesakām izvēlēties cietos vākus. Arī gadījumā, kad grāmatai ir prestiža vai prezentējoša nozīme, ieteicams to iesiet tieši cietajos vākos. Mīksto vāku sējums, savukārt, būs lētāks, ērtāks un vieglāks pārnēsāšanai; grāmata būs elastīga un viegla.Papildus cietajiem un mīkstajiem vākiem ir iespējami arī šādi ievākošanas veidi:


  • Iesiešana ar spirāli – iekšlapas var iesiet ar dažādu materiālu un krāsu spirālēm. Vairāk piemērots akadēmisku darbu iesiešanai vai tehniskai literatūrai.

  • Skavota grāmata – ideāls variants plānu grāmatu pēcapstrādei ‒ bērnu krāsojamām grāmatām, brošūrām, katalogiem, koncertu programmiņām utt.

  • Grāmata ar apvāku – cietā sējuma grāmatai var aplikt arī apvāku (apliktus papīra vākus), kas piešķir tai īpaši elegantu izskatu un kalpo arī praktiski.

  • Grāmata ar atlokiem – padara mīkstā sējuma grāmatu reprezentablāku un grāmatas vākus stingrākus.


2. Grāmatas formāts/izmērs


Klasisks grāmatu formāts ir A5 – tā izmēri ir 148 x 210 milimetri. Šādā formātā tiek izdota lielākā daļa romānu, stāstu krājumu, kā arī memuāru un citu grāmatu. Dzejas grāmatām mēdz izmantot sašaurināto formātu – 130 x 210 mm, savukārt bērnu grāmatām vai grāmatām, kurās ir daudz attēlu, visbiežāk nepieciešams lielāks formāts.


Kopumā grāmatas izmēru nosaka tās saturs un mērķis, un autors pats var izvēlēties, kādam tam jābūt.


3. Melnbaltas vai krāsainas iekšlapas, to biezums


Iekšlapu biezums pamatā atkarīgs no grāmatas mērķa un tās lappušu skaita. Piemēram, biezai grāmatai, kuras saturā ir tikai teksts, piemērotas būs plānas iekšlapas – 80-90 g/m2, turpretī dzejai, grāmatai ar attēliem vai nelielu lappušu skaitu labāk derēs biezākas – 115-120 g/m iekšlapas, bērnu grāmatām – 150 g/m2.


Vai nepieciešamas melnbaltas vai krāsainas iekšlapas – to lielākoties nosaka tas, vai grāmatā izmantotas fotogrāfijas, zīmējumi, krāsainas tabulas vai citi attēli, kuru drukāšanai nepieciešamas krāsas. Ja grāmata satur tikai tekstu vai arī tā papildināta ar melnbaltiem grafiskiem attēliem – tad druka var notikt tikai melnbaltajā krāsu paletē.


4. Šūtas vai līmētas iekšlapas


Lielākoties šūtās iekšlapas izvēlas tad, ja grāmata ir cietajos vākos, savukārt līmētās iekšlapas – mīkstajos vākos. Protams, pastāv arī iespēja šūtās iekšlapas iestrādāt mīkstajos vākos – to var darīt, ja nav vēlmes pēc cieto vāku “smaguma”, tomēr gribas grāmatu ar paaugstinātu izturību tās lietošanas laikā.


  • Šūto iekšlapu pamatam tiek izmantotas loksnes, kas ir grāmatas atvēruma izmērā, piemēram, ja lappuses ir A4 izmēra, tad par pamatu ir izmantotas A3 papīra loksnes, kas sašūtas kopā plānā blociņā; no šiem blociņiem pēc tam tiek veidota kopējā grāmata. Tas ir iemesls, kāpēc šūto grāmatu lappušu skaitam vienmēr ir jādalās ar 4 – jo tieši tik lappušu veido viena šūtas grāmatas loksne.

  • Līmēto iekšlapu loksnes ir tieši vienas lappuses izmērā. Kopā tās tiek sastiprinātas visu kopējo grāmatas bloku vienā malā noklājot ar visaugstākās izturības līmi – PUR.5. Grāmatas tirāža


Grāmatas tirāža pilnībā ir tās autora ziņā. Ja vēlaties, lai jūsu grāmatas eksemplārus saņemtu vien ģimene un paši tuvākie draugi, tad jums varētu pietikt ar 50 eksemplāru lielu tirāžu. Ja plānojat , ka grāmatu vēlēsies izlasīt arī paziņas un varbūt kāds, ko nepazīstat, tad ir vērts apsvērt darba izdošanu 100 eksemplāros. Gadījumā, ja vēlaties lai jūsu sarakstītā grāmata nonāktu arī veikalu plauktos un paredzat tai lielu atsaucību, tad ir vērts apsvērt arī 300-500 eksemplāru lielu tirāžu.


Šauboties par kādu no šie tehniskajiem aspektiem, jūs vienmēr varat konsultēties ar mūsu komandas profesionāļiem – mēs vienmēr ieteiksim piemērotāko tieši jūsu situācijai un vēlmēm attiecībā uz savu grāmatu.Lai top!


Jautājumu gadījumā saistībā ar savas grāmatas izdošanu lūdzam rakstīt uz gramatas@savagramata.lv.
コメント


bottom of page