top of page

Kā radīt un izdot e-grāmatu


E-grāmatu izdošana kļūst arvien aktuālāka. Tā nodrošina iespēju sasniegt plašāku lasītāju auditoriju un piedāvāt jaunus veidus, kā patērēt literatūru. Ja kādu laiku atpakaļ e-grāmata bija modes lieta, tad tagad šim segmentam ir stabils lietotāju loks, kurš nelabprāt atgriežas pie tradicionāli drukātām grāmatām. Daudzi tradicionālo grāmatu izdevēji ir atzinuši e-grāmatu potenciālu un lietderību, tāpēc paralēli izdod gan tradicionālā formātā grāmatas, gan arī e-grāmatas.

E-grāmatu izdošana ļauj autoriem sasniegt plašāku auditoriju un piedāvāt lasītājiem dažādas izvēles iespējas. Nav noslēpums, ka digitālajā vidē ir plašākas iespējas grāmatu izplatīt un sasniegt jaunus lasītājus un pat starptautisku lasītāju bāzi, tādējādi palielinot arī savu ienākumu potenciālu. Arī formāta ziņā elektroniskās grāmatas ir saistošas – izdevējiem ir iespēja eksperimentēt ar dažādiem inovatīviem elementiem un dažādām funkcijām, kas var bagātināt lasīšanas pieredzi un piesaistīt jaunus lasītājus. Piemēram, iekļaut tekstā saites, multivides saturu, skaņu vai interaktīvus vingrinājumus.


Mēs, izdevniecība “Sava grāmata”, ar elektronisko grāmatu izdošanu nodarbojamies jau vairāk nekā 5 gadus, tādēļ esam uzkrājusi plašu pieredzi e-grāmatu izveidē. Jāatzīst, ka pagaidām autori e-grāmatu izvēlas kā papildinājumu drukātai grāmatai un salīdzinoši reti ir gadījumi, kad e-grāmatas formāts ir vienīgais grāmatas izdošanas formāts. Domājam, ka tas ir saistīts ar Latvijā pastāvošām tradīcijām un salīdzinoši lēno tehnoloģisko jaunumu adaptēšanu.


Kas jāņem vērā, plānojot izdot e-grāmatu?

Ir dažas lietas, kuras vērts ņemt vēra apsverot domu par e-grāmatas izdošanu:


E-grāmatas makets

E-grāmatas makets un vāka noformējums tiek veidots līdzīgi, kā gatavojoties drukātai grāmatai. Līdz ar to grāmatas sagatavošanas izmaksas būtiski neatšķiras no drukātās grāmatas sagatavošanas izmaksām.

Grāmatas vizuālais noformējums ir ļoti nozīmīgs, no tā lielā mērā būs atkarīgi grāmatas pārdošanas apjomi, tādēļ tam pievēršam ļoti lielu uzmanību.


E-grāmatas formāts

Pēc grāmatas maketa (iekšlapu un vāka) pabeigšanas un saskaņošanas ar pasūtītāju, tiek veikta maketa pārveide ePub formātā, kas ir elektroniskās grāmatas fails.

Šis ir tehniski ļoti svarīgs un atbildīgs moments, jo pareizi sagatavotai e-grāmatai jābūt interaktīvai un jāatbilst visām tehniskajām prasībām, kādas pastāv dažādās e-grāmatu atbalstošās ierīcēs (dators, planšetdators, telefons, e-grāmatu lasīšanas ierīces – Kindle, u.c.).

Kvalitatīvām e-grāmatām jābūt iespējai mainīt teksta lielumu, izkārtojumu, viegli atrodamām saitēm uz norādēm un komentāriem, un vienlaicīgi grāmatas vizuālais izskats nedrīkst pasliktināties (tekstu nobīde, pārklāšanās, u.c.).


Diemžēl tirgū ir redzēti nekvalitatīvi e-grāmatu darbi, kur e-grāmata, šķiet, ir veidota konkrētai ierīcei, līdz ar to uz citām iekārtām teksts tiek izkropļots un vairs nav salasāms. Tādēļ mūsu ieteikums būtu jau maketa izveides stadijā paredzēt un ņemt vērā e-grāmatas tehniskās prasības un tādā veidā mazināt riskus radīt nekvalitatīvu produktu.


E-grāmatas testēšana

Ļoti svarīgs moments pēc e-grāmatas pabeigšanas ir tās testēšana un dažādām lasīšanas ierīcēm. E-grāmatas izskats un funkcionalitāte jāpārbauda dzīvē un pēc iespējas vairāk atšķirīgos e-grāmatu lasītajos. Tikai tā iespējams nodrošināt, ka grāmata vienmēr un visur būs kvalitatīva un lasīšanai patīkama.


E-grāmatas izplatīšana un pārdošana

Izdevniecība “Sava grāmata’’ saviem autoriem piedāvā e-grāmatas izplatīšanu ne tikai Latvijas grāmatu internetveikalos, bet arī pasaules lielākajā grāmatu pārdošanas platformā – Amazon KDP. Mēs palīdzēsim ar grāmatas profila izveidi, pareizo nosaukuma, apakšnosaukumu izvēli, atslēgvārdu piemeklēšanu, konta konfigurēšanu un citiem tehniskiem jautājumiem. Protams, pastāv ierobežojumi grāmatas ievietošanai Amazon platformā (piemēram, pagaidām Amazon neatbalsta e-grāmatas latviešu valodā), bet par to visu sīkāk varam izskaidrot un palīdzēt tikt galā jau runājot par konkrētās grāmatas izdošanas projektu.Kopumā jāsaka, ka e-grāmatas izveide mūsdienās ir nepieciešams un vienlaicīgi interesants projekts. Autoram, kurš vēlas uzrunāt pēc iespējas plašāku potenciālo lasītāju loku, šī iespēja tiek dota. Un darbojoties kopā mēs varam ne tikai radīt brīnišķīgu produktu, bet arī kādu pārdošanas veiksmes stāstu! Ja esi ieinteresēts e-grāmatas izdošanā, droši sazinies ar mums!


Comments


bottom of page